Monday, March 10, 2014

Lesson Fees: The Results

I bring to you the earth shattering conclusion to my most popular post ever--"Lesson Fees: What are You Paying?"

I have to give pretty much all the credit to Hubby for these very basic graphs. All I did was put in the prices from the comments from all of you into the columns Hubby made. And I picked out the colors. Hubby did literally everything else.

I took a few liberties to make the results as simple and compact as possible. For instance, I grouped semi-privates and group lessons together. I also grouped 45 minute lessons and hour lessons together.

Dressage:


Eventing:


Hunter Jumper:


After reading all the answers, I still think my barn is charging a touch above average, especially for what's being offered.

So what about you guys? Are you paying more or paying less than the average price for your discipline?

16 comments:

  1. Replies
    1. (said in the same tone as BRAAAAAIIINNNSSSS!)

      Delete
  2. I am on par, maybe a little below. Woot!

    ReplyDelete
  3. I do a group hour, but I am also super fortunate that my coach is mostly retired and just does lessons to stay involved and get out of the house. She charges us $15 an hour.

    ReplyDelete
  4. Ugh mine is over :( I want to know where all these people with cheap dressage lessons are.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I would say they are likely in the midwest... Where nothing exciting happens. *pout*

      Delete
  5. I am definitely under. I couldn't afford them right now otherwise!

    ReplyDelete
  6. Less than average H/J private, but more than group? I get either private or group depending upon when I want a lesson. Sometimes our group is actually a better time to ride then a "private" lesson as we kinda monopolize the indoor and I know my peeps won't wander into my jump line, vs daytime when other trainers all do there own thang at the same time :]} I love graphs... they make my inner rain man happy

    ReplyDelete
    Replies
    1. Our lesson prices are all way different depending on if you are in training or not and how long you have been riding with our trainer.. so hard to compare lol :)

      Delete
  7. On the h/j graph, my hour-long private is $3 more than your group h/j lesson

    ReplyDelete
  8. OMG, how I LUFFF excel! I am a spreadsheet queen!
    I'm paying a bit less, and I love how the lessons cater to what I want to work on (even through its still a group lesson). I have a pretty awesome 'group'. ;)

    ReplyDelete
  9. YAY pretty colored graphs! Looks like I am right in line for hunter/jumper, although I get a great deal on group lessons. Go me!

    ReplyDelete
  10. Less, since I'm in a lesson package. But yeah my trainer owns her barn and is way affordable! Very lucky! I paid the avg for my eventing jump lessons.

    ReplyDelete
  11. Im way over for dressage, average for jumping. Worth every penny though!

    ReplyDelete

If you can't say anything nice, fuck off.